SSM infoPress Forum

Servicii si tiparituri in domeniul securitatii si sanatatii in munca

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  Conectare  

Distribuiti | 

Mereu la datorie

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
C.Bararu
Admin

Data de inscriere : 19/05/2008

MesajSubiect: Mereu la datorie   Lun Iun 23, 2008 1:38 pm

Mereu la datorie
Nu este zi lasata de la Dumnezeu in care mass-media sa nu ne bombardeze cu informatii din care aflam cate ceva din bucuriile si necazurile semenilor nostri. Nu fiindca as fi pesimist din fire, dar mie mi se pare ca necazurile intrec in numar bucuriile. Acum, ca a venit vara cu caldurile ei caniculare, posturile de televiziune si cele de radio se vor intrece in a ne informa cati oameni au cazut in strada doborati de vipia verii. Foarte putine ii vor spune romanului cum sa se fereasca de arsita soarelui la munca sau pe strada. Acum vine vremea celor de la salvare sa fie in centrul atentiei presei. Si ce e rau in asta? Medicii, asistentele, soferii, ma rog toti cei care lucreaza la salvare, incearca sa-si faca cat mai bine datoria, sa fie de ajutor.
Lor, cum bine v-ati dat seama, indiferent de vreme, ca e zi sau e noapte li se alatura pompierii, mai bine zis cei care lucreaza in structurile Inspectoratului General pentru Situatii de Urgenta. Nu de putine ori ii gasim impreuna, depinde de situatii, de cazurile pe care le au de rezolvat. Nu am fi cinstiti daca nu am aminti si de jandarmi, de cei de la Politia rutiera si de multi altii care prin natura serviciului trebuie sa se puna in slujba cetateanului aflat la ananghie.
Pentru munca lor, noi cetatenii le multumim. Le multumim fiindca nu de putine ori prin interventia lor profesionista au salvat vieti omenesti, au evitat catastrofe. Stiu, unii vor zice: asta-i munca lor, sunt platiti pentru ce fac… Da, este adevarat, dar, totusi, pentru ca isi pun in pericol propria viata pentru a salva altele, trebuie sa le multumim si sa ne ingrijim, sa veghem sa aiba tot ce le trebuie pentru a putea sa-si faca bine datoria. E spre binele nostru al tuturor!
Si nu uitati, sunt si ei oameni, la fel ca noi, au si ei problemele si necazurile lor… Daca le multumim si vad ca noi le apreciem munca vor fi si ei multumiti. Da, unii mai si gresesc… Doar stiti, padure fara uscaturi…
Important este ca majoritatea isi fac datoria. Fie zi sau noapte, ger sau canicula, ei sunt acolo, sunt gata sa ne vina in ajutor.
Sunt mereu la datorie!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului

Mereu la datorie
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
SSM infoPress Forum :: SSM infoPress :: Azi, despre...-
Mergi direct la: